İnternetten haber silme

İnternetten Haber Silme

İnternetten haber silme konusu internet haberciliğinin yaygın hale gelmesiyle gündeme gelen hukuki konulardan biridir. Herhangi bir ajans tarafından çıkarılan doğru veya yanlış her haber internet sayesinde yüzlerce siteye yayılmaktadır. Yanlış ya da abartılı haberler yapıldığında da internetten içerik kaldırma işlemine başvurulmaktadır.

5651 sayılı kanun ile kişilik haklarını ihlal eden haberler erişim açısından engellenmektedir. 2007 tarihinde yürürlüğe giren ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayın Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’ ile bu tür olayların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Google Haber Kaldırma & İnternetten Haber Silme

Google en çok kullanılan arama motorlarının arasında yer alır. Herhangi bir konu hakkındaki aramalar Google üzerinden yapılır. Bu arama motorunun belleğinde çok fazla yalan ya da çarpıtılmış haberler bulunur. Google haber kaldırma için haberin yer aldığı sitenin erişime engellenmesi gerekir. Bunun için de yasal süreç başlatılmalıdır.

İnternetten haber silme işleminin tam anlamıyla gerçekleşmesi için kaldırılacak haber ana siteden de silinmelidir: Çünkü Google arama sonuçlarından habere ulaşmak mümkün olabilir: O nedenle haberlerin sadece arama ve sıralama sonuçlarından kaldırılmasını talep etmek kısmi bir çözüm sağlamaktadır.

İnternetten İçerik Kaldırma Davası Süreci Nasıl İşlemektedir?

İnternetten içerik kaldırma davası ile ilgili süreç başlatmak için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunmak gerekmektedir. Ayrıca dava süreci başlamadan önce haberin yer aldığı sitenin yer ve içerik sağlayıcısıyla iletişime geçilerek ilgili görüntü veya video kayıtlarının kaldırılması talep edilebilir. Talep edilen bu işlem; bir gün içinde cevaplanır. Ancak tüm bu süreçle uğraşmak istemeyenler ilgili mahkemelere başvurabilirler. Mahkeme kararıyla haber kaldırma işlemine gerçek kişi ve tüzel kişiler başvurabilir.

Sulh Ceza Hakimliği bu konu hakkındaki şikayetleri genel olarak 24 saat içinde karara bağlamaktadır. İlk olarak erişim yasağı 4 saat olmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından gerçekleştirilir. Hakim tarafından tedbir kararı 48 saat içinde verilmektedir. Erişim engelleme kararı verilmezse uygulanacak tedbir kararı da ortadan kalkmış olur. Karar çıkması durumunda ise haber silinir. Böylece internetten haber silme işlemi de gerçekleştirilmiş olacaktır.

Erişimin Engellenmesi ve Haber Kaldırma İçin Dilekçe

İnternette yer alan doğru veya yanlış her habere inanmak en büyük problemlerden biridir. Yayınlanan çeşitli haberler çok kısa sürede birçok kişiye ulaşmaktadır.  Bu durum bilgi kirliliğine neden olmaktadır. Herhangi bir kişi hakkında yanlış haberlerin yapılması ise kişinin özlük haklarının ihlal edilmesi demektir.

O nedenle internetten haber kaldırma dilekçe örneği çeşitlerine bakarak dilekçe yazılabilir.  Dilekçeler internetten haber sildirmek amacıyla Sulh Ceza Hakimliği’ne yazılmalıdır. Bu işlem için avukatlardan da yardım alınabilir. Dilekçelerin hukuk dilinde ve profesyonel şekilde yazılması gerekir. İnternetten haber silme dilekçesi, video kaldırma dilekçesi ya da erişimin engellenmesi dilekçesi yazılabilir. Böylece haber kaldırma işlemi çözüme kavuşacaktır.

Siber Suçlar Avukatı İstanbul

Siber Suçlar Avukatı İstanbul

Siber suçlar avukatı İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere ülkenin genelinde görülen pek çok davaya bakmaktadır. Bunlar siber suçlar karşılığında hakların arandığı

İş Hukuku Avukatı İstanbul

İş Hukuku Avukatı İstanbul

İş hukuku avukatı İstanbul, işçilerin işverenler ile arasındaki ilişkiyi hukuki yönden inceleyen kişidir. İş hukuku avukatları işçi için genel olarak; İhbar tazminatı, Kıdem tazminatı, İşe