Ankara Marka Tescil

Büromuzun sizlere sunduğu Ankara marka tescil hizmeti, patent alma işlemlerinizin en kısa sürede halledilmesini sağlamaktadır. Marka kavramı, bir ürünün ve hizmetin diğerlerinden farklı olmasını ve ön plana çıkmasını sağlar. Ancak bunun için markanın tescil edilmesi ve ürün, hizmet patentinin alınması gereklidir. Marka tescili ve patent alma işlemi, ürünleri diğer ürünlerden farklılaştırır. Markaları birbirinden ayıran farklı detaylar bulunur. Bunlar;

 • İmge
 • Resim
 • Harf
 • Üretim ve ürün

Yukarıdaki maddeler ve benzeri detaylar, ürün ya da hizmet satan markaları birbirinden ayırır.  Marka tescili de bu sebeple önemlidir. Bir markanın diğerlerinden ayrılabilmesi için farklı imgelere ve isimlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple marka tescil ve patent başvurusu yapmadan önce marka patent sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Sorgulamanın ardından farklı bir marka ile benzerlik ya da eş değerlik çıkmazsa marka tescili ve patenti onaylanmaktadır.

Ankara Marka Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Marka tescil başvurusu yapmadan önce ilk olarak marka tescil sorgulaması yapmak gerekmektedir. Bu sorgulama, markanın benzerinin olmadığından emin olunması ve diğerlerinden ayrılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Marka tescil başvurusu yapmak için belirli adımların atılması gerekmektedir. Bu adımlar;

 1. İlk olarak marka patent sorgulaması yapılmalıdır.
 2. Ardından marka tescil başvurusu için gerekli hazırlıklar yapılır. Dosya, logo, marka adı ve hizmet gibi detaylar bu hazırlıkta belirlenir.
 3. Ardından hukuk bürolarından yardım alınarak marka patent başvurusu yapılır.

Yukarıdaki adımların ardından belirli bir süre marka tescil başvurusu değerlendirilir. Bu değerlendirme işlemi sonuca vardığında ve onaylandığında marka, tescil edilir ve patent alabilir.

Marka Tescil ve Patent Sorgulama

Marka tescili, hizmet ya da ürün satışı gerçekleştiren bir kuruluş oluşturmak amacıyla yapılması gereken işlemler arasında yer alır. Ancak patent işlemi verilecek hizmet ve buluşu gerçekleştirilen yeni ürünler için yapılır. Üretilen ya da buluşu gerçekleştirilen yeni ürünlerin, taklit edilememesi ve benzersiz olması için patent alınması gereklidir. Patent almak için öncelik olarak başvuru yapmak gerekmektedir. Başvurunun onaylanması için de patent araştırma işlemlerine ihtiyaç duyulur. Üretilen ürün başka bir marka tarafından üretilirse patent başvurusu kabul edilmeyebilir. Bu tip durumların meydana gelmemesi için patent araştırma ve sorgulama yapılmaktadır. Patent sorgulama iki farklı şekilde yapılır:

 1. Uluslararası patent sorgulama
 2. Türkiye patent sorgulama

Uluslararası patent sorgulama, Avrupa ve dünya pazarına çıkacak orada satışa sunulacak ürünler için alınması gereken patentlerdir. Patente sahip olmayan ürünler, dünya piyasasına giriş yapamaz ve satışa sunulamaz. Dünya patent sorgulama, dünya çapında yapılan patent başvurularının takip edilebilmesini sağlamaktadır.

Türk patent sorgulama ise ülke sınırları içerisinde satışa sunulacak ve ülke sınırları içerisinde üretilecek ürünler için yapılan sorgulamalardır. Bu sorgulamaların ardından patent başvurusu yapılır.  Başvurusu yapılan ürünlerin takibi ise Türk patent dosya takibi adı altında yapılır. Dosya takibi, patent başvurusunun sonuçlarının öğrenilebilmesi için yapılmaktadır.

Patent Araştırması Nasıl Yapılır?

Ürünleri ve hizmetleri için patent başvurusu yapacak markalar, öncelik olarak patent araştırması yapmaktadır. Ancak bu aşamada markaların ve bireylerin aklına patent araştırması nasıl yapılır? Sorusu gelebilir. Patent araştırması yapabilmek için iki farklı yöntem bulunur.

 1. Ücretsiz patent veri tabanları kullanılarak patent araştırmaları yapılabilir.
 2. Patent vekilleri vasıtasıyla patent araştırması yapılabilir.

Bu iki yöntemden biri seçilerek patent başvurusu yapılabilmektedir. Ankara marka tescil işlemlerinin genellikle yoğun olduğu bir şehirdir. Bu sebeple Ankara’da marka tescil ücretleri daha uygun fiyatlı olmaktadır. Marka tescil araştırması, marka tescil başvurusu, patent sorgulama ve başvurusu için belirli ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

İletişim

Deniz Hukuku & Deniz ticareti avukatı

Deniz Hukuku Büroları İstanbul

Deniz hukuku büroları İstanbul hizmeti sayesinde deniz ticaretinde yaşayacağınız her türlü sorunu hukuk yoluyla çözebilirsiniz. Deniz hukuku büroları, deniz hukukunda uzmanlaşmış avukatlar tarafından oluşturulmuştur. Deniz

İş Hukuku

İş Hukuku Avukatı İstanbul

İş hukuku avukatı İstanbul hizmeti sayesinde iş yerinde yaşadığınız ve yaşayacağınız sorunlar çözüme ulaşmaktadır. İş davası avukatı İstanbul hizmeti ile sizlere iş yerinde yaşadığınız tüm