Ankara Bilişim Avukatı

            Ankara Bilişim Avukatı ; İnsanların teknik, ekonomik ve toplumsal iletişimde kullandığı bilgisayar, telefon ve benzeri elektronik aygıtlar aracılığıyla bilginin işlenmesi bilimine bilişim adı verilmektedir.

            Bilişim hukuku avukat uzmanlığının kazanılması için avukatın alandaki davaları takip etmesi, seminerlere katılması, içtihatları ve doktrini takip etmesi gereklidir. Bilişim hukuku alanındaki suç sayısı oldukça fazladır.

 Siber Suç Nedir?

            Siber suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini, buna bağlı verileri veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemini kullanarak işlenen suçlardır.

Siber suçlar iki ana kategoriye ayrılmaktadır:

 1. Bilgisayarları hedef alan suç faaliyetleri.
 2. Başka suçlar işlemek için bilgisayarları kullanan suç faaliyetleri

Bilişim hukukunun kapsamına giren suçlara örnek verecek olursak:

 • Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a).
 • E-posta ve internet dolandırıcılığı.
 • Kimlik dolandırıcılığı (kişisel bilgilerin çalınması ve kullanılması).
 • Finans veya kart bilgilerinin çalınması.
 • Kurumsal verilerin çalınması ve satılması.
 • Siber gasp (saldırı tehdidinde bulunularak para istenmesi).
 • Fidye yazılımı saldırıları (bir tür siber gasp).
 • Cryptojacking (korsanların sahip olmadıkları kaynakları kullanarak kripto para madenciliği yapması).
 • Siber casusluk (korsanların devlet veya şirket verilerine sızması).
 • Şantaj suçu
 • Hakaret suçu
 • Müstehcenlik suçu
 • Tehdit suçu
 • Bilişim sistemlerine girme

            Siber suçlar avukatı Ankara, bilişim konusunda kişisel araştırmaları ve tecrübesi ile uzmanlaşan ceza avukatıdır.

            Ankara bilişim avukatı, internetten içerik kaldırma, hakkınızdaki yalan haberlerin kaldırılması, sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması ve açan kişinin tespiti için gerekli hukuki işlemlerin yapılması-, Youtube’dan video kaldırılması, Google’dan içerik kaldırılması, İnstegram’da sahte hesap kapatılması, telif hakkı ihlallerinin önlenmesi ve ihlal halinde gerekli davaların açılması, e-ticaret ve mesafeli satış sözleşmelerinin hazırlanması işlemlerinde destek sağlamaktadır.

 Sahte Sosyal Medya Hesabı Nasıl Kapatılır?

            Sahte sosyal medya hesaplarının kapatılması için hesabın açıldığı sosyal medya platformuna bildirimde bulunmak mümkündür. Ne var ki, bu bildirim ya çok geç sonuç doğurmakta ya da dikkate alınmamaktadır. Sahte sosyal medya hesaplarının kapatılmasında hukuki yollara başvurmak daha hızlı sonuçlar doğuracak ve uğradığınız zararın telafisini sağlamak konusunda bir adım olacaktır. Ankara bilişim hukuku avukatı sahte sosyal medya kapatma işleminin sonucunda tazminat davası açma konusunda bilgi vermektedir.

İnternet’ten Haber Nasıl Silinir?

            5651 Sayılı yasa ile internet üzerinden yapılan yayınların denetlenmesi yolu açılmıştır. Siber suçlarla mücadeleyi amaçlayan bu kanun ile bilişim suçu tabiri geniş bir çerçevede tanımlanmıştır. Kanuna göre, bilişim araçları olan, internet, bilgisayar, cep telefonu kullanarak işlenen ve hukukumuzda da yer alan tüm suçlar ayrı değerlendirilmektedir İnternette yalan ve asılsız haber yayınlama ve yayma suçları da bu bağlamda suç teşkil etmektedir.

            Milyonlarca kişinin ulaşabildiği yalan ve asılsız haberler kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Ancak; her haberin internetten kaldırılması mümkün olmamaktadır. Haber, özel hayat gizliliğini ihlal ediyorsa ve kişilik haklarına saldırı niteliğindeyse internetten haber kaldırılması söz konusu olabilecektir.

            Kaldırılması istenen haberin yayınladığı siteye başvurarak haberin kaldırılmasını talep eden kişi ya da kurumun başvurusu olumsuz sonuçlanırsa mahkemeye başvuru yapılması gerekliliği doğmaktadır.

            Ankara bilişim avukatı Sulh Ceza Hakimliği’ne haberin kaldırılması için müracaat etmektedir. Yalan ya da özel hayatın gizliliğini ihlal eden haberi yayınlayan internet sitesi Hakimliğin kararını uygulamak zorundadır. Site karar kapsamında haberi yayından kaldıracaktır.

             Yalan haber nedeniyle itibarı zarar gören kişi veya kurum aynı zamanda hakimlikten siteye erişim engeli konması talebinde de bulunabilmektedir. Erişim engeli, haber kaldırmanın yeterli olmadığı durumlarda uygulanmaktadır.

            İnternetten haber kaldırma işlemi için Ankara bilişim avukatı tarafından haberin yayınlandığı veya paylaşıldığı tüm sitelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bir tek platformda kalsa dahi ulaşılabilirliği devam edeceğinden tüm siteler listelenmelidir. Sonrasında Sulh Ceza Hakimliğine başvuruda bulunulmalıdır. Sulh ceza hakimliğine başvurudan itibaren hakimlik başvuruyu yerinde görürse 2 gün içerisinde kaldırma kararı siteye ulaşmaktadır.

 Siteye Erişimin Engellenmesi Ne Anlama Gelmektedir?

            İnternetten haber kaldırma veya erişimin engellenmesi kararları soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliği, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından karar verilmektedir. Geç kalınmasında sakınca bulunması durumunda Cumhuriyet Savcılığı erişim engeli verebilmektedir. Savcılık, erişime engel verdiği durumlarda kararı 24 saat içerisinde hakimliğe sunmalıdır.

            Erişim engeli ile internetten haber kaldırma kararının verilmesi için:

 • Bilişim suçu kapsamına giren bir eylemin gerçekleştirilmiş olması,
 • Eylem sonucunda kişilik haklarının ihlal edilmiş olması,
 • Özel hayatın gizliliği ilkesinin ihlal edilmiş olması,
 • Fikir ve Sanat Eserleri kanunun ihlal edilmiş olması gerekmektedir.

            İnternette unutulma hakkının ihlal edilmesi de erişim engeli getirilmesi nedenlerindendir. Kamu yararı ve kamu düzenini bozan hallerde de erişim engeli kararı verilir.      

İnternet’ten Görüntü veya Video Kaldırma

            İnternet sitelerinden ya da sosyal medya platformlarından iradeniz dışında yayınlanan bir video veya görüntünüzün kaldırılması mümkün olsa da kolay bir süreç değildir. Video/ görüntü hemen kaldırılması gereken bir nitelik taşıyorsa Ankara bilişim avukatı aracılığı ile gerekli hukuki yolların izlenmesi gerekmektedir. Söz konusu platforma başvuru yapılması hemen sonuç doğurmayacağından özel hayatınızı, kişisel güvenliğinizi ihlal eden ve itibarınızı zedeleyen görüntü bir süre daha internette kalacak ve paylaşılma ihtimali artacaktır. Hukuki süreç başlatıldıktan sonra video/görüntüyü yayınlayan kişiler aleyhine tazminat davası açmak mümkündür.

            Bilişim suçlarına bakan avukatlar Ankara bilişim hukuku konusuna giren tüm hukuki sorularınız için danışmanlık hizmeti vermektedir. Bilişim avukatı fiyatları her durum için ayrı olmaktadır.

Deniz Hukuku & Deniz ticareti avukatı

Deniz Hukuku Büroları İstanbul

Deniz hukuku büroları İstanbul hizmeti sayesinde deniz ticaretinde yaşayacağınız her türlü sorunu hukuk yoluyla çözebilirsiniz. Deniz hukuku büroları, deniz hukukunda uzmanlaşmış avukatlar tarafından oluşturulmuştur. Deniz

İş Hukuku

İş Hukuku Avukatı İstanbul

İş hukuku avukatı İstanbul hizmeti sayesinde iş yerinde yaşadığınız ve yaşayacağınız sorunlar çözüme ulaşmaktadır. İş davası avukatı İstanbul hizmeti ile sizlere iş yerinde yaşadığınız tüm